قالیشویی-قالی مبل موکت تشک شویی شیراز : 38319200-071 : تلفن قالیشویی - تاریخ فرش دستباف جهان

شعبه های پیشنهادی ما در سطح شیراز جهت رفاه حال همشهریان عزیز

تاریخ فرش دستباف جهان
تاریخ فرش دستباف جهان

بدون شک قدمت استفاده از زیر انداز بدانجا می رسد که انسان به فکر ساختن سرپناهی جهت تامین آسایش خود افتاد .
بافتن انواع زیر انداز نیز همزمان با پرورش دام و استفاده از پشم آن بدین منظور بوده است و انسان پس از بهره وری از پوست حیوانات به اهمیت الیاف پشمی پی برده و به مرور به صورت های گوناگون (‌خام و ریسیده شده ) و از طریق بافتن گلیم و قالی از آن بهره گرفته است .
این زمان بی تردید مصادف با تغییر زندگی بشر از مرحله توحش و زیست انفرادی در قارها به چادر نشینی و معاش خانوادگی و قبیله ای و اعتلاء فکری او بوده و انسان پس از احساس نیاز به این تغییر وضع جهت تامین آسایش بیشتر خویش بدان گردن نهاده است . بافتن فرش مانند سایر دست آوردهای بشر همواره رو به تکامل رفته و این پیشروی بدان حد با تکامل تمدن انسان عجین بوده است که گفته اند :
( هیچ هنری در جامعه خود به اندازه فرش توسعه و تکامل نداشته و هنرمندان جوامع را به خود مشغول ننموده است ) 
فرش هایی که انسان اولیه برای زیر انداز , روانداز , حمل بار , پوشش مقبره ها پوشش حیوانات و غیره از آن استفاده می کرده از پوست و برگ درختان و پوست حیوانات بوده است این دست هنرمند انسان است که در طول تاریخ خود تکامل صنعت نساجی و بافت را بدین حد رسانیده که دستباف های هنرمندان امروز از هر حیث اعجاب بیننده را بر می انگیزد و چشم ها را خیره می سازد .
اینکه اولین فرش بافته شده بصورت تار و پود به مردم کدام سرزمین تعلق دارد و آیا ایرانیان یا چینیان خالق این هنرند یا سایر اقوام به درستی معلوم نیست . اما ( فرش پازیریک ) که قدیمی ترین دستباف بشری است که تا کنون کشف گردیده و موجود است تا اندازه ای به این سوال پاسخ می دهد و نشانی از محل بافت قالی های اولیه را روشن می سازد .
با کشف قالیچه مذکور در مقبره سکایی ها در آلتایی مغولستان به وسیله پروفسور رودنکو که حدود 50 سال پیش انجام شد قدمت تکامل فنبافت فرش به 2500 سال قبل رسید .
در مغولستان نیز فرش هایی کشف شده که بافت آن به قرن اول قبل از میلاد می رسد و وضع بافت و انتخاب مواد اولیه و نوع گره آن که تک بر تار است نشان از داشتن تجربه دو هزار ساله در بافندگان این فرش می دهد .
اخیرا در ناحیه سین یانک چین از مقبره ای قدیمی فرش ند صد ساله ای کشف شده که نقش آن شباهت هایی به فرش های ایران دارد . نشانه های دیگری نیز از جمله فرش های مقابرفراعنه مصر موءید قدمت این هنر دستی در جهان است .
با کشفیات مذکور و سایر آثار می توان مرکز عمده فرش قدیم جهان را ایران , آسیای صغیر ترکستان - چین - هندوستان مناطقی از شرق اروپا و شمال آفریقا دانست .
برخی دانشمندان فرش شناس مصر را گهواره بافندگی فرش م یدانند . در تورات اشاراتی به این دستباف شده و در فصل 26 کتاب هجرت حضرت موسی از چگونگی آرایش داخل خیمه ها و استفاده از قالی سخن می راند , بر روی ستون یادبود ( شلمان صر ) دوم عاشوری که در صده نهم قبل از میلاد پادشاه یهویه را شکست داد در میان هدایایی که توسط یاخوا پسر خمری به شلمان صر تقدیم می شود دو فرش بزرگ دیده می شود .

 

قالی شویی مبل شویی خشکشویی فرش : خیابان قآنی کهنه


نویسنده مطلب : قالیشویی مبلشویی پامچال شیراز

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic