قالیشویی و مبل شویی شیراز

» تعداد مطالب :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :قالیشویی و مبلشویی شیراز : سفارش شستشوی فرش از طریق وآتس آپ WhatsApp

شستشوی فرش موکت مبل قالیشویی مبل شویی شیراز

قالیشویی مبلشویی شهر شیراز

قالیشویی تعمیرات فرش شهر شیراز

مبلشویی تعمیرات مبل شهر شیراز

قالیشویی رفوگری فرش شهر شیراز

قالیشویی پالیش سرامیک شهر شیراز

خشکشویی مبل و فرش شهر شیراز

قالیشویی مبلشویی خشکشویی موکت


راه های حفاظت از قالی - فرش زیر پا


نکاتی که باید در هنگام استفاده از فرش در هنگام زیر پا بودن و لگدکوب شدن قالی رعایت کنیم، متعدد هستند.

اولین مورد انتخاب صحیح ابعاد آن است، فـرش نبایـد از ابـعاد اتاق مورد نظر بزرگ تر باشـد؛ زیـرا بـرگشتن کناره های فرش یا تا کردن آن جهت تطبیق با محل سبب ترک خوردن همان ناحیه و پس از مدتی آسیب ایجاد شده، سبب از بین رفتن فرش می شود. بهتر است همیشه فرش کوچک تر از محل مورد نظر برای پهن کردن آن باشد. 
چناچه ابعاد محل مورد استفاده برای فرش، متغیر باشد بهتر است در هنـگام خرید از یک جفت در ابعاد کوچـک تر تهیه شود.

محـلی که فرش در آن پـهن می شود نباید رطوبت گیـر باشد؛ چون رطوبت باعث از هم گسیختگی الیاف فرش می شود و همچنین امکان بید زدگی در این مناطق بیشتر است.

زمین زیر فرش نیز بهتر است از جنس سنگ یا سرامیک باشــد و تمام درزها و شکاف ها با سیـمان مسدود شود ، درغیـر این صورت از کف پوش های پلاستیکی یا مـوکت های کم پـرز و ظـریف هم می توان استـفاده کرد. از پـهن کردن فـرش در سطوح گـچی یا آهـکی و همچنین مـوکت های پرزدار و ضخیم خودداری کـنید.

گچ و آهک سبب واکنش های شیمیایی و از بیـن رفتـن الیاف فرش می شود و موکت های پرزدار محل مناسبی برای پنهان شدن موریانه و حشرات و قارچ و کپک است.

برای جلوگیری ازجمع شدن یا سر خوردن فرش برسطوح پهن شده، می توان کناره های آن را چرم دوزی کرد. این کار از سایش زود هنگام لبه ها نیز جلوگیری می کند. 
هوای محیط نباید ساکن و بدون جـریان باشد. همچنین فرش نباید در محل تاریک یا در معرض تابـش نور مستـقیم آفتاب قرار گیرد.

هر گاه قسمتی از فرش در مجاورت حرارت شدیـد (مانند حرارت شومینه یا بخاری ) قرار دارد بـا پارچه ای ضخیم یا روفرشی از آن محافظت کنید، اجسام سنگینی چون مبل و میز یا صندلی را به طور مستقیم روی فرش به خصوص فرش های ظریـف و ریـزبافت قرار ندهید زیـرا پـرز های آن مـحل می خوابد وعلاوه بر اینکه جای جسم سنگین روی فرش کاملا مشخص می شود، پس ازمدتی بخش آسیب دیده پوسیده یا سوراخ می شود، در این گونه موارد، در زیر هریـک از پـایه ها از قطعات تختـه ای یا لاکی مناسب این کار استفاده کنید. 
برای پیشگیری از فرسایش سرریشه های قالی، بهتر است که آنها را به صورت منظم تا کرده و در زیر فرش قرار دهیم یا با استفاده از پارچه های کتانی لفافه دوزی کنیم تا از فرسایش ریشه ها که جزء آسیب پذیر ترین بخش های فرش است جلوگیری شود.

فراموش نکنید به محض مشاهده آسیب دیدگی سر ریشه ها برای ترمیم آن قبل از بین رفتن فرش اقدام لازم را به عمل آورید.

هرگاه از فرش به عنوان تزیین استفاده می کنید؛ قاب مورد نظر باید از چوب سالمی تهیه شود و هیچگاه از گوشت قالی برای اتصال به قاب انتخاب نشود؛ باید در فرش های تابلویی در طول وعرض کافی درنظر گرفته شود تا از آن برای میخ زدن و اتصال فرش به قاب استفاده شود، همچنین بین قاب و دیوار باید چند سانتی متر فاصله باشد تا هوا جریان یابد و فرش هم با گچ دیوار تماس نداشته باشد.

فراموش نکنید که روی تابلو فرش نباید از شیشه پوشیده شود زیرا علاوه بر محو کردن تصویر اصلی از جریان هوا نیز جلوگیری کرده و سبب پوسیدگی و بیدخوردگی فرش می شود.

تابلو فرش نباید در معرض نور مستقیم آفتاب یا نور قوی لامپ قرار گیرد. برای حفاظت بیشتر فرش، بهتر است که هرچند وقت یکبار فرش را در معرض هوا قرار داد (سالی دو بار)، آفتاب اوایل فصل بهار و اواسط فصل پاییـز، درشرایط جغرافیایی کشورمان منـاسب ترین زمان برای ایـن کار است.

قرار گرفتن در معرض هوا برای فرش هایی که در انبار یا احیانا در پستوی خانه به صورت لوله شده و بدون استفاده حتی برای مدت کوتاهی قرار می گیرند، بسیار ضروری است.

هوا دادن قالی را می توان حدود سه الی چهار ساعـت و بین پشت و روی فـرش تقسیم کرد. با ایـن کار چنـانچه حشره یا موریانه ای در پرز قالی جای گرفته باشد، از بین می رود ، از پشت فرش نور بهتر اثر می کند و همچـنین محل بیـدخوردگی و قارچ زدگی اصولا از پشت فرش بهتر مشخص می شود. در هنگام هوا دادن، باید آن را با جاروی زبر دستی یا برس های پلاستیکی جارو کرد (در هنگام جارو کردن محل های آسیب دیده با احتیاط عمل کنید)
هر چند وقت یک بار باید قالی را در اتاق سـر و ته کرد تا همـه قسمت های فرش به یک نسبت مورد استـفاده قرار گیرد یا به اصطلاح پا خورده شود در غیر این صورت قسمت های کناردر ورودی و خروجی و محل های عبور وگذر بیشتر ساییده می شود و در معرض فرسایش قرار می گیرند.

در هنگام نظافت با جاروهای برقی توجه داشته باشید که قدرت مکندگی جارو خیلی زیاد نباشد به خصوص درفرش هایی که دارای پوسیدگی هستند چون به راحتی بخش های پوسیده، کنده می شود. لازم به ذکـر است که استـفاده از جارو های بــرقی به علت جمع کردن گرد و غبار ارجحیت دارند و چنانچه از جاروی دستی استفاده می کنید، به هیچ وجه آن را مرطوب نکنید زیرا با تکرار این عمل سبب پوسیدگی الیاف فرش بر اثر رطوبت خواهید شد.

هرگاه متوجه پوسیدگی در فرش شدید، در اولین فرصت آن را به رفوگر بسپارید تا از صدمه بیشتر و از هم گسیختگی آن جلوگیری شود.    قالی شویی و مبل شویی پامچال شیراز
 

قالی شویی مبل شویی خشکشویی فرش : عفیف آباد


نویسنده مطلب : قالیشویی مبلشویی پامچال شیراز
:: مرتبط با: دانستنی های فرش و مبل ,
:: برچسب‌ها: راه های حفاظت از قالی زیر پا ,
شیراز : قالیشویی و مبل شویی  
ت : سه شنبه 24 بهمن 1396
قالیشویی مبلشویی شیراز 

شعبه خیابان فخرآباد : 07138319200

شعبه معالی آباد : 07136342497

شعبه بلوار زرهی : 07138301010

شعبه بلوار رحمت : 07138252525

شعبه بلوار سرباز : 07138314141

شعبه سرداران : 07137407061

شعبه ادبیات : 07132253850

قالیشویی مبلشویی شیراز در فیسنما قالیشویی مبلشویی شیراز در فیس بوک
کانال قالیشویی مبلشویی شیراز در تلگرام قالیشویی مبلشویی شیراز در توییتر
 
Free EDU & GOV Backlinks Service Kfz Versicherung Private Krankenversicherung

ابزار هدایت به بالای صفحه