قالیشویی-قالی مبل موکت تشک شویی شیراز : 38319200-071 : تلفن قالیشویی - درباره پشم و نقش آن در صنعت فرشبافی

شعبه های پیشنهادی ما در سطح شیراز جهت رفاه حال همشهریان عزیز

درباره پشم و نقش آن در صنعت فرشبافیدانستنی های فرش : درباره پشم و نقش آن در صنعت فرشبافی

رشته هایی است که مانند مو و کرک بر روی بدن گوسفند و شتر می روید و خشن و زبر و مجعد است و با رشتن آن نخ و سپس پارچه یا انواع فرش بافته می شود .

الیاف پشم از ماده مخصوصی بنام کراتین تشکیل گردیده و ویژگی اسیدی و بازی را تواماً دارد و این بدان جهت است که دارا ی مقدار مساوی از عوامل (( کربکسیل )) و (( آمین )) است .

پشم خام دارای 16 تا 70 درصد ناخالصی بشرح زیر است :

1- چربی ، که عامل جلوگیری از شکستن الیاف می باشد و در پوست حیوان تولید می شود .

2- رطوبت ، که درصد آن در پشم های مختلف متفاوت است .

3- گرد و خاک ، کثافات ، مواد معدنی دیگر و مواد گیاهی خشک شده ، که برای از بین بردن آنها علاوه بر شستشو باید از روش ( خارگیری و کربونیزه کردن ) نیز استفاده نمود .

حدود 90 درصد لیف پشمی از سلول های پوستی تشکیل شده و قابل ذکر است که سلول های پوستی نیروی کشش الیاف پشمی را که به حدود 20 تا 40 درصد می رسد و نیز رنگ طبیعی آن را تامین می نماید .

شکل پشم در زیر ریزبین بصورت تنه درخت کاج یا فلس ( پولک ) های مشخص دیده میشود . این پولک ها نامنظم با لبه آزاد است .

پشم کهنه و دباغی شده فلس بصورت بصورت سالم را ندارد یا آن را به مقدار زیاد از دست داده است ، لذا به کار ریسیدن نخ و بافتن فرش نمی خورد .

الیاف سلولزی پشم نما نیز به جهت نداشتن استعداد لازم برای این منظور نباید مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا به هنر و صنعت فرش و خوش نامی آن لطمه وارد می کند .

الیاف پشم طبیعی دارای خواص فیزیکی و شیمیایی است که برای این ماده اولیه مهم فرش کیفیت و ویژگی هایی بوجود می آورد و تا اندازه ای وجه مشخصه مرغوبیت آن است و همین خصوصیات است که آن را مناسب بکار گیری در بافت فرش می سازد .

بهترین پشم از ناحیه شانه و پهلوی گوسفند چیده می شود و این نوع پشم را که نرم و لطیف و شفاف تر از پشم سایر نقاط بدن حیوان است گاهی به اشتباه خامه گویند .برای آنکه بافت فرش یکنواخت گردد باید پشمی که به مصرف ریسیدن نخ آن میرسد از یک جای بدن حیوان چیده شده و بقول معروف یکدست باشد . این یکنواختی بافت فرش بر دوام و استحکام آن نیز می افزاید . پشم مهمترین ماده اولیه مورد لزوم در صنعت فرشبافی است و الیاف فرش در ساختار تار و پود و پرز اکثر فرش های دستباف ایران اعم از قالی های معمولی و حتی نفیس و موزه ای یا گلیم و زیلو و پلاس و غیره نقش عمده ، بلکه اولیه و اساسی دارد .

بهترین پشم در کار بافت فرش پشم گوسفند و از نژاد مرغوب آن است و در ایران از نواحی خراسان ، آذربایجان ، فارس ، لرستان ، خوزستان ، کردستان ، باختران ، اصفهان بدست می آید .

انواع پشم در سطح جهانی و نیز کشور ما دارای ( کد ) بندی است و بهمین طریق نیز ارزشیابی می گردد .

پشم از این جهت که برای بافتن پارچه به نخ تبدیل میگردد یا قلی و غیره گونه های مختلف آن مورد پسند است ، برای پارچه الیاف ظریف تر و جهت فراهم سازی نخ قالی الیاف ضخیم تر انتخاب میشود .

چون پشم محصول داخلی در حال حاضر تکافوی رفع نیاز صنایع نساجی و قالی بافی کشور را می نماید مقدار کسری آن سالیانه از کشور های نیوزیلند ، پاکستان ، استرالیا وارد می گردد .
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic