قالیشویی-قالی مبل موکت تشک شویی شیراز : 38319200-071 : تلفن قالیشویی - انواع آب مورد استفاده در رنگرزی الیاف پنبه ، پشم ، ابریشم و شستشوی فرش

شعبه های پیشنهادی ما در سطح شیراز جهت رفاه حال همشهریان عزیز

انواع آب مورد استفاده در رنگرزی الیاف پنبه ، پشم ، ابریشم و شستشوی فرش

 
انواع آب مورد استفاده در رنگرزی الیاف پنبه ، پشم ، ابریشم و شستشوی فرش

1-آب رودخانه :

جنس خاک بستر رودخانه در ترکیب املاح آب آن موثر میباشد . مثلا اراضی نمکزار یا گچی و بازیک دارای املاح نمک و خاصیت بازی است. این آب در حالت عادی بهترین شوینده الیاف پشم ، پنبه و نیز فرش بوده و در رنگرزی بکار می رود .

2-آب قنات :

آبی است که به هنگام عبور از طبقات قابل نفوذ زمین بصورت طبیعی تصفیه میگردد ، و چون املاح مضر به همراه ندارد شوینده خوبی برای الیاف طبیعی و فرش میباشد و در رنگرزی مصرف دارد .

3-آب چاه های عمیق ، نیمه عمیق و آرتزین :

چاه عمیق چاهی است که حداقل 50 متر عمق داشته باشد . آب آن بوسیله موتور بسطح زمین هدایت گردد ، اگر چاه در مناطق گچی و دارای مواد مضره حفر نشده باشد آب آن برای شستشوی الیاف طبیعی و فرش مناسب است و در رنگرزی بکار میرود . آب چاه های نیمه عمیق که دارای عمق کمتری میباشد و آرتزین که خودبخود از چاه می جوشد و نیازی به موتور ندارد نیز معمولا برای شستشوی الیاف طبیعی ، فرش و رنگرزی الیاف و ((خامه)) فرش مصرف می گردد .

4-آب چاه های دستی :

چون آب اینگونه چاه ها از زه آب های سطح الارضی است و معمولا دارای املاح مضر میباشد حتی المقدور نباید بکار تهیه رنگ ها و شستشوی الیاف یا فرش برسد مگر آنکه از املاح آن اندازه گیری بعمل آید و بلا اشکال بودن آن مورد تایید قرار گیرد .

5-آب لوله کشی شهر ها :

معمولا آب لوله کشی شهر ها بوسیله تشکیلات منظم شهری حداقل از لحاظ وجود املاح در آن مرتبا مورد آزمایش قرار میگیرد و سختی گیری می شود ، بنابراین بنظر نمی رسد که زیان قابل توجهی به الیاف و فرش در صورت شستشو وارد سازد .

6-آب های موجود در پایاب ها ، آب انبار ها ، حوض ها ، استخر ها و منابع دستی و صنعتی و کارخانه ای :

این آب ها چنانچه قرار باشد در موارد حساس از جمله رنگرزی و شستشوی الیاف طبیعی و فرش بکار رود باید مورد آزمایش قرار گیرد ، مگر آنکه منابع اصلی آن شناخته شده و تایید گردیده باشد . جالب توجه برای کارگاه های رنگرزی و شستشوی فرش دستباف و کارگران در مورد آب آن است که : 1.آب طبیعی و معمولی بهترین شوینده الیاف و نخ های پشمی ، پنبه ای ، ابریشمی و فرش می باشد جز آنکه با آزمایشات  ، املا ح مضر در آن یافت شود . 2.با توجه به محدود و ثابت بودن مقدار آب بر روی کره زمین و آنچه که در دسترس است میبایست در مصرف آب صرفه جویی کامل به عمل آید و نیز از آلوده ساختن آب های در دسترس جدا خودداری شود ، چه در غیر اینصورت و با توجه به جاری بودن آب سطح بسیاری از آب های اطراف آلوده خواهد گردید و دامنه این آلودگی به مقیاس وسیع گسترش خواهد یافت.نظرات

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات